Vă prezentăm ultimele actualizări despre procedurile legale privind Cartelul Camioanelor pentru al doilea grup de cazuri (Wave 2), inițiate de Stichting Truck Cartel Recovery (TCR) împotriva producătorilor de camioane implicați în cartel. Astfel:
1. Context: Comisia Europeană a sancționat producătorii DAF, MAN, Volvo/Renault, Daimler și Iveco pentru formarea unui cartel timp de 14 ani, impunând o amendă totală de 3,7 miliarde de euro. Scania a fost, de asemenea, implicată, dar a refuzat să-și recunoască vina, fiind sancționată separat.
2. Stadiul actual al procesului: Pe 18.12.2024 TCR a depus o declarație cerută de instanță, răspunzând apărărilor cartelului și prezentând dovezi privind tranzacțiile afectate, instanța urmând a decide dacă pârâții vor primi o prelungire a termenului de răspuns.
3. Chestiuni juridice: Un aspect critic este legat de aplicabilitatea deciziei Comisiei Europene inclusiv pentru tranzacțiile realizate în afara Spațiului Economic European (de exemplu, în Turcia și Ucraina). Instanța nu a luat încă o hotărâre în acest sens.
4. Legislația aplicabilă: Se așteaptă o decizie a Curții Supreme Olandeze pe 04.04.2025, în cazul „Air Cargo", care ar putea influența și dosarul nostru.
5. Dezvoltări conexe: Un alt proces - legat de cartelul ascensoarelor - în Olanda a stabilit că pârâții trebuie să furnizeze date privind tranzacțiile, ceea ce ar putea fi favorabil și în cazul camioanelor.
6. Pașii următori: O întâlnire între echipele juridice din SUA și Olanda este programată pentru sfârșitul lunii martie/începutul lunii aprilie 2025 pentru a discuta strategia procesului și posibile soluții.
Vă recomandăm să urmăriți îndeaproape actualizările publicate pe website-ul ARTRI și rămânem la dispoziția dumneavoastră pentru orice clarificări suplimentare.
by ARTRI
office@artri.ro
Tel: +4021 319 4525
Bd. Mărăşti 25
Bucureşti, sector 1